Pozew zbiorowy: klauzule indeksacyjne. mBank na celowniku po raz drugi! Zbliża się mbankowe tsunami?

Pozew zbiorowy klauzule indeksacyjnePozew zbiorowy to znak rozpoznawczy mBanku, a wyrok w sprawie 1247 kredytobiorców mBanku jest pierwszym prawomocnym wyrokiem, jaki zapadł w Polsce w ramach powództwa zbiorowego. Jak widać, ikona pazerności i w tej dziedzinie jest liderem :-) Do tego dochodzą sprawy indywidualne dotyczące oprocentowania wyciąganego z kapelusza zarządu oraz  ,,ubezpieczenia” niskiego wkładu. Według wiarygodnych źródeł fala pozwów przeciwko mBanksterom przybiera na sile :-)

Za kilka dni dowiemy się także czy wniosek kasacyjny mBanku zostanie przyjęty przez Sąd Najwyższy (pozew zbiorowy – nabici w mBank) i, jeśli SN (sygn. akt II CSK 768/14) wniosku nie przyjmie, to już 18 lutego br. możemy obudzić się w lekko zmienionej rzeczywistości – czego wszystkim zainteresowanym kredytobiorcom życzę! Wszystkie te sprawy to jednak tak naprawdę jedynie rozgrzewka i lekkie potyczki – prawdziwa wojna jest tuż przed nami….. jesteście gotowi…?

Kredytobiorcy mBanku starego (wysokość oprocentowania ustalana ,,decyzją zarządu”) i nowego portfela (oprocentowanie LIBOR 3m CHF + stała marża banku) – zbiera się kolejna grupa na bank!!! Tym razem w roli głównej mBank i klauzule indeksacyjne, które, jak wiecie, są już rejestrze klauzul niedozwolonych (w tym klauzula mBanku). Tak jak przewidywałem, tylko kwestią czasu było zorganizowanie się kredytobiorców mBanku (klienci Banku Millenium już złożyli pozew zbiorowy) i, o ile pozwy dotyczące dowolności zmian oprocentowania są dla mBanku problemem, to skuteczne podważenie klauzul indeksacyjnych może być prawdziwym tsunami :-) . Skala wielkości pozwu oraz roszczeń kredytobiorców może spowodować, że prezes jeszcze bardziej odleci i przebije swoje ostatnie popisy. Tym, którzy nie wiedzą o czym piszę, polecam wywiad. Mnie osobiście przypadł do gustu ten fragment, cyt.:

,,…kredytobiorcy we franku zaciągnęli zobowiązanie w walucie obcej, które mogło stwarzać wrażenie zobowiązania zaciągniętego w walucie krajowej..”

Wracając do szykującego się pozwu zbiorowego przeciwko mBankowi w sprawie klauzul indeksacyjnych (waloryzacyjnych) zadałem trzy krótkie pytania organizatorowi grupy.

pozwałemBank: Ile osób jest zainteresowanych pozwem zbiorowym i jaka jest dynamika przyrostu grupy?

Maciej: W niecały miesiąc na grupę zgłosiło się ponad 500 osób. W ostatnich dniach dynamika zgłaszania się nowych chętnych wyraźnie wzrosła – np. w ciągu ostatnich dni przybyło około 100 osób. Staramy się łączyć z wszystkimi istniejącymi organizacjami Frankowiczów, by w maksymalnie krótkim czasie zebrać jak największą grupę. Zdecydowana większość osób myśli o przystąpieniu do nowego pozwu zbiorowego przeciwko mBankowi, którego celem byłoby „odfrankowienie” ich umów. Prowadzimy wstępne rozmowy z kilkoma kancelariami prawnymi na temat ewentualnej obsługi pozwu zbiorowego. Część z tych kancelarii posiada już Rzeczników Konsumentów, co ogranicza koszty postępowania grupowego.

pozwałemBank: Czego będziecie się domagali ?

Maciej: Obecnie toczący się pozew zbiorowy przeciwko mBank – Grupy na Bank – dotyczy oprocentowania kredytów ustalanego decyzją zarządu. Powoduje to, że niektórzy kredytobiorcy nawet teraz – przy mocno ujemnych stopach procentowych w Szwajcarii – wciąż płacą ponad 3%. Zapis dotyczący tak ustalanego oprocentowania jest jednym z przykładów klauzul zakazanych (abuzywnych), znajdujących się w umowach typu CHF mBanku.

Druga kluczowa dla umów kredytowych typu CHF w mBanku klauzula zakazana dotyczy sposobu przeliczania kredytu udzielonego w PLN na CHF – zarówno przy uruchamianiu, jak i w trakcie jego spłacania. Zdaniem wielu prawników, nielegalność tego zapisu sprawia, że waloryzacja w umowach nie działa. Skutkiem jej usunięcia byłby efektywny powrót do kredytu złotówkowego w początkowej wartości minus dotychczas spłacone raty i nienależnie poniesione koszty. Rezultatem podważenia waloryzacji byłoby „odfrankowienie” umów typu CHF. Zapisy waloryzacyjne to jednak nie jedyna i, być może, nie najważniejsza podstawa naszego przyszłego ataku na umowy typu CHF w mBanku.

pozwałemBank: Na jakim etapie jest organizacja pozwu?

Maciej: Na razie na wstępnym, co wynika z nacisku na jak najszybsze zebranie dużej grupy, koniecznością rozpoznania kancelarii oraz oczekiwaniem na rozstrzygnięcie dotyczące wniosku kasacyjnego skierowanego przez mBank do Sądu Najwyższego. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść 18. lutego. Szok z 15. stycznia niewątpliwie zmotywował ludzi do rozwiązania problemu z posiadanymi kredytami typu CHF, ale równocześnie spowodował „zatkanie” kancelarii prawnych, które zostały dosłownie zalane zapytaniami o wsparcie prawne. W miarę jak kurz opada, pogłębiamy wstępnie nawiązane kontakty z kancelariami i szukamy kolejnych. Sprawa „odfrankowienia” umów jest zbyt poważna, by podejmować nieprzemyślane działania. Metodycznie posuwamy się do przodu i pracujemy nad kompleksowym uzasadnieniem naszych roszczeń.

Wszyscy zainteresowani mogą dołączyć do inicjatywy na FB: MBANK klauzule niedozwolone oraz specjalnie zorganizowanego forum grupy. Uruchomiony został  także kontaktowy adres email w sprawie grupy: mBankingBad@gmail.com

Panie prezesie proszę się nie martwić, to nie jedyny pozew zbiorowy w sprawie klauzul indeksacyjnych :-) . Jest też inna grupa szykująca pozew zbiorowy przeciwko mBankowi, grupa zainteresowanych osób liczy już ponad 200 osób i pozyskali już wsparcie rzecznika konsumentów, temat ten sam: klauzule indeksacyjne. Jednym słowem darmowa reklama mBanku ikony pazerności będzie przewijać się w mediach w najbliższym czasie…. :-)

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.

 
PostPozew zbiorowy: klauzule indeksacyjne. mBank na celowniku po raz drugi! Zbliża się mbankowe tsunami?pojawił się po raz pierwszy w pozwałemBank.